Co oznacza spięcie kończyn podczas stosowania antydepresantu?

Witam! Od roku choruję na nerwicę lękowa z napadami lęku panicznego. regularnie przyjmuje leki w dawce zaleconej przez psychiatrę. Niestety od pól roku czuję dokuczliwy ból i spięcie w nogach-taki jaki czułam przed i po drgawkach podczas ataku. Ostatni atak miałam w lutym, a do tej pory czuję się jak bym byłą przed atakiem.Z czego to może wynikać i czy kiedyś to mi przejdzie?Pozdrawiam (choruje tez na Crohna i w wymienionym okresie leczyłam się sterydem - mimo zakończenia leczenia nie przeszło)

Szanowna Pani,

Zaburzenia lękowe leczy się przede wszystkim psychoterapią i wspomagająco farmakoterapią.
W Pani przypadku odpowiednio dobrane leczenie, może być szansą na poprawę samopoczucia i zmniejszenie objawów.
Zalecałabym Pani psychoterapię poznawczo-behawioralną jest to podejście bardzo skuteczne w leczeniu zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju.
W procesie terapeutycznym pacjentka uczy się rozpoznawać swój dysfunkcjonalny wzorzec myślenia (poznawczy), a także emocjonalny i behawioralny (zachowanie), w konkretnych sytuacjach i pogłębia wgląd w siebie.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Leczeniem właściwym opisanych przez Panią trudności jest psychoterapia. Farmakologia jest leczeniem objawowym, doraźnym. Proszę podjąć działania w tym kierunku. Terapia oddziałuje na przyczyny i w ten sposób eliminuje powstawanie objawów, również po odstawieniu leków. Pozdrawiam.

Witam Panią
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą atakom paniki
i nerwicy lękowej.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie obciążających,
na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Napisała Pani, że napięcie jest podobne do tego, które występuje
przed i podczas ataków paniki. Napisała Pani również, że cały czas
czuje się Pani tak, jakby atak miał nastąpić.
Zatem Pani ciało również przyjmuje stan zagrożenia – stąd to napięcie.
Ponieważ napięcie stale się utrzymuje, Pani mięśnie, a właściwie
cały organizm nie ma możliwości odpoczywania – stąd dokuczliwy ból.
Wnioskuję, że zaburzenia nerwicowe i ataki paniki leczy Pani
tylko farmakologicznie.
Powinna Pani jednak wiedzieć, że leczenie farmakologiczne nie leczy
nerwicy ani ataków paniki i nie rozwiązuje Pani problemów,
jedynie tłumi objawy.
Żeby skutecznie wyleczyć nerwicę lękową, ataki paniki i ich konsekwencje,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy nerwicy,
ale również dociera się do przyczyny problemu i znajduje się sposób
jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl