Co oznacza ta krew w stolcu u dziecka?

Witam co oznacza śladowa ilość krwi w kale u 23miesięcznego dziecka? Od zawsze problemy z wypróżnianiem. Brak innych objawów tj. gorączka wymioty.. proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w większości przypadków krew w kale u dziecka (zwłaszcza występująca jednorazowo i w śladowej ilości) nie jest powodem do niepokoju. Jeśli dziecko jest karmione piersią, krew może pochodzić ze zranionego sutka matki.

Bywa, że domieszka krwi w kale wynika z zaparć, w efekcie których dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej odbytu. Inne możliwe przyczyny to: polipy jelit, alergiczne zapalenie jelita grubego, zaburzenia krzepnięcia krwi, szczelina odbytu czy nieswoiste zapalenie jelit.

Warto więc wybrać się do pediatry, aby wykluczyć powyższe choroby. Gdyby sytuacja powtarzała się można również wykonać dziecku podstawowe badania, głównie badanie kału pod kątem pasożytów i bakterii.

Podobne pytanie znajdzie Pani pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krew-w-kale-u-piecioletniego-dziecka.

Przyczyny krwi w kale zostały opisane w naszych artykule dostępnym poniżej: https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-kale-przyczyny-badanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.