Co oznacza taki opis MR mózgowia u 30-latki?

Witam! W badaniu rezonansem magnetycznym uzyskałam wynik: malformacja naczyniowa zylna w lewej półkuli móżdżku oraz zgrubienie sluzowki zatoki szczękowej i sitowia. Jest to rezonans kontrolny. 7 lat temu stwierdzono niewielką anomalia odpływu żylnego w lewej półkuli móżdżku. Oprócz bólu głowy i zatok czasami doświadczam zawrotów głowy. Ponadto ostatnio często mam spadek ciśnienia krwi. Czy jest powód do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani kontrolne badanie obrazowe głowy. W przypadku problemów naczyniowych jest to niezbędne postępowanie profilaktyczne.

Każdy wynik badania powinno się rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę ogólny stan pacjenta oraz występujące objawy.

Analizując przedstawiony wynik badania rezonansu magnetycznego głowy, można by stwierdzić, że uchwycono pewne malformacje naczyniowe w obszarze móżdżku. Może to odpowiadać nieprawidłowym rozwojem naczyń. Jest to zazwyczaj traktowane jako rodzaj wady wrodzonej spowodowanej zaburzeniem rozwoju w życiu płodowym.

Ponadto zgrubienia w obrębie wymienionych zatok mogą odpowiadać polipom lub torbielom, będącymi prawdopodobnie skutkiem częstych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Ze względu na odległość, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy konsultację z lekarzem neurologiem oraz laryngologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz ewentualnym leczeniu.

Taką przypadłość można zakwalifikować do leczenia, jednak proces ten jest dość długotrwały oraz trudny i nie zawsze daje zamierzony efekt. Dlatego każdą czynność powinno się skonsultować z lekarzem.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/malformacja-rodzaje-przyczyny-i-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/mozdzek-choroby-dzialanie-funkcje

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/malformacje-naczyniowe-mozgu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.