Co oznacza taka zmiana w obrębie mózgowia?

Witam mam pytanie. W tam tym roku z powodów bólów głowy w prawej części skroniowej miałam wykonywany mri z kontrastem. Opis wyszedł prawidłowo oprócz zmiany o charakterze ziarnistości pajęczynówki w lewym rzucie zatoki esowatej o średnicy 5mm . Po 1,5 roku powtórzyłam rezonans i zmiana ta ma średnicę 6 mm . Czy to coś groźnego?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani kontrolne badania obrazowe, aby poznać przyczynę przewlekłych dolegliwości bólowych. Istotnym jest, aby każdy wynik konsultować z lekarzem i wdrożyć właściwe leczenie, jeżeli nastąpi taka konieczność.

Na podstawie wskazanych przez Panią informacji dotyczących wyniku rezonansu magnetycznego głowy, można stwierdzić, że uchwycono zmianę odpowiadającą ziarnistości pajęczynówki.

W porównaniu do poprzedniego wyniku zmiana uległa niewielkiemu powiększeniu, ale prawdopodobnie nie powinna mieć większego znaczenia diagnostycznego. Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Dlatego warto skonsultować wynik z lekarzem neurologiem, który po dodatkowym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu. Możliwe, że istniejąca zmiana będzie do dalszej obserwacji i zalecane będzie powtórzenie diagnostyki w ustalonej przyszłości.

Wszelkie ziarnistości pajęczynówki odpowiadają wpukleniom opony przenikających do zatok żylnych opony twardej. Jest to przypadłość często wykrywana podczas badania obrazowego mózgu.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny

https://zdrowie.parenting.pl/wskazania-do-przeprowadzenia-rezonansu-glowy

A odpowiedzi na podobne pytanie można przeczytać pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drobna-torbiel-pajeczynowki-przed-i-ponad-rogiem-skroniowym-prawym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/torbiele-pajeczynowki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.