Co oznacza taki opis TK klatki piersiowej u 73-latki?

Dzień dobry Robiłam TK klatki piersiowej ze względu na nieokreśloną chorobę tkanki śródmiąższowej, Obraz zmian włóknistych i drobnych typu mlecznego szkła jest identyczny jak w badaniu poprzednim. Chodzi mi o interpretację tego opisu: "Nadnercza i śródpiersie bez zmian patologicznych aczkolwiek w porównaniu do poprzedniego badania można zaobserwować okrężne pogrubienie ścian przełyku w jego górnej części. Jak poprzednio zrosty i pogrubienia opłucnej w obu szczytach" Wizytę do Pulmonologa mam dopiero w styczniu,a niepokoi mnie to "pogrubienie ścian przełyku" Dziękuję za odpowiedż

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badanie klatki piersiowej, aby sprawdzić ogólny stan funkcjonowania najważniejszych narządów.

Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś choroby przewlekłe oraz czy przyjmowane są na stałe jakieś leki, mające bezpośredni wpływ na stan zdrowia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony wynik badania, prawdopodobnie obecny stan zdrowia nie będzie wymagał natychmiastowego wdrożenia leczenia, a będzie do dalszej obserwacji. Wymagana będzie jednak kolejna kontrola w przyszłości.

Pogrubienie ścian przełyku mogłyby sugerować obecność choroby tkanki łącznej. Są to bardzo trudne do zdiagnozowania przypadłości, dlatego w ogólnej charakterystyce bierze się pod uwagę całościowy obraz objawów, stan pacjenta oraz wyodrębnione zmiany w badaniach kontrolnych.

Zalecamy Pani konsultację z lekarzem gastrologiem oraz reumatologiem, który po analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszych krokach postępowania oraz ewentualnego leczenia.

Można spróbować wykonać poziom przeciwciał przeciwjądrowych ANA. Ich obecność mogłaby świadczyć o występowaniu pewnej choroby tkanki łącznej.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladowe

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-takie-zgrubienie-na-klatce-piersiowej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/choroba-tkanki-lacznej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.