Co oznacza taki poziom witaminy C u dziecka?

witam dwa tygodnie temu robiłam 12-letniej córce badania w tym mocz. Wszystkie wyniki w porządku z wyjątkiem kwasu askorbinowego którego poziom w moczu wyszedł 25 przy normie 0-20. Dzień wcześniej córka wypiła visolvit i jak potem doczytałam poziom vit C w saszetce wynosił 100mg. Zatem wydawało mi się ze ten zawyżony wynik kwasu jest następstwem wypicia visolvitu. Po 12 dniach czyli wczoraj powtórzyłam badanie moczu i wyszło ponownie 25. O czym to świadczy? Nigdy wcześniej córka nie miała takiego wyniku a robi badania regularnie do lekarza sportowego. Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani swojej córce kontrolne badania moczu. To istotna profilaktyka w kierunku wielu chorób układu moczowego, a także ocena funkcjonowania tak ważnych narządów, jak nerki czy pęcherz moczowy.

Biorąc pod uwagę wynik badania analizy moczu Pani córki, można by wywnioskować, że prawdopodobnie wszystko wystąpiło bez większych odchyleń od norm referencyjnych. Nieznacznie podwyższony poziom kwasu askorbinowego w moczu nie powinien mieć większego znaczenia diagnostycznego ani być przyczyną różnych schorzeń.

Bardzo często, zarówno u dzieci, jak i dorosłych osób poziom witaminy C zostaje w nadmiarze wydalany przez nerki. Dzieje się tak ze względu na częste przyjmowanie większych dawek kwasu askorbinowego w różnych preparatach, suplementach, a także z żywnością. Zazwyczaj jest to spowodowane profilaktyką przeziębień w okresie jesienno – zimowym. Jednakże należy zwrócić uwagę na fakt, iż witamina C jest dodawana praktycznie do wszystkich soków, napojów, a nawet jogurtów.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą, który w dokładny sposób oceni wynik badania Pani córki.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmiar-witaminy-c

https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-c

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.