Co oznacza taki wynik TSH oraz FT3 i FT4?

Odebrałam dzisiaj wyniki TSH oraz FT3 i FT4. Chciałabym prosić o ewentualną interpretację. TSH 1.347 (norma 0.358-3.740) FT3 4.84 (3.40 - 6.10) FT4 14.12 (9.80-18.80) Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie napisała Pani, w jakim celu była badana tak zwana „trójka tarczycowa”. Czy odczuwa Pani pewne dolegliwości oraz czy choruje Pani na choroby przewlekłe?

Badania hormonów tarczycy: TSH, FT4 oraz FT3 wykonuje się w profilaktyce chorób tarczycy, aby sprawdzić, czy gruczoł ten funkcjonuje prawidłowo.

Tarczyca to bardzo ważny narząd wpływający na procesy metabolizmu oraz wytwarzanie ciepła. Schorzenia tarczycy występuję wtedy, kiedy zaburzona jest produkcja hormonów.

Najczęściej problemy ze strony tarczycy wynikają z czynników genetycznych, przewlekłego stresu, niedoborów żywieniowych (niedobór jodu), a także czynniki środowiskowe.

Do głównych objawów wynikających z zaburzenia funkcjonowania tarczycy można wymienić: senność, drżenie rąk, problemy skórne, nieregularne miesiączki, trudności z zajściem w ciążę oraz nerwowość.

Analizując Pani wyniki badań, można wywnioskować, że prawdopodobnie nie stwierdza się problemów z tarczycą, gdyż wszystkie parametry są w ustalonych normach referencyjnych.

Dla poszerzenia diagnostyki można dodatkowo wykonać oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO i anty-Tg) oraz USG tarczycy.

Oczywiście, w razie wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem endokrynologiem, w celu rozwiania wszelkich obaw.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.