Co oznacza wynik badania u 72-latka?
Proszę o bardziej dokładna /precyzyjnie/diagnozę Rozpoznanie hist. wynik badania immunohistochemicznego bloczka A /C43.5/ markery Ki<5% SOX _10( ) rozpoznanie melanoma malignum -A wg Clarka II stopień wg Breslow 0.7 mm zmiana na podłożu znamienia dysplastycznego. Nie stwierdza się owrzodzenia, mitoz, angoiwazji, neuroinwazji. TIl non bist. margines minimalny 1,5mm. maginesy wolne B opis makroskopowe A pł niereg.zmiana 0.7x0.4 z marg.0.2cm B marginesy długie 0.3 cm i 0.7 cm Docięcie prywatnie rozpoznanie ciratrix utkania nowotworu złośliwego nie stwierdza się A,B,C A biegun B czesc srodkowa C biegun II. USG wezlów chłonyh i dołow pachowych czyste RTG czyste pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 72 LAT ponad rok temu
Czy rak boi się noża?
Szanowny Panie, rozpoznanie histopatologiczne wskazuje na czerniaka złośliwego który rozwinął się na podłożu istniejącego znamienia dysplastycznego. Wygląda na to że został usunięty w całości (czyli leczenie było radykalne)- margines minimalny pierwotnie 1,5 mm, po odcięciu- w rozpoznaniu jest cicatrix- czyli blizna, bez komórek nowotworu złośliwego- to bardzo dobrze. Głębokość naciekania poszczególnych warstw skóry według klasyfikacji Clarka to II stopień- czerniak nacieka warstwę brodawkowata skóry. Z kolei klasyfikacja ta druga Breslow ocenia głębokość naciekania skóry w milimetrach i jest zalecana jako podstawowa klasyfikacja oceny zaawansowania miejscowego czerniaka- i u Pana to 0,7 mm. W ocenie rokowania ważniejsza jest klasyfikacja Breslow, która jest bardziej wiarygodna aniżeli klasyfikacja Clarka. Ta ostatnia jest pomocna przy ocenie czerniaka do 1 mm grubości (różnicowanie pomiędzy II° i III° według Clarka). Marker Ki<5% tez jest pozytywna informacja- pośrednio oznacza to ze nowotwór ten nie jest bardzo szybko dzielącym się. Usg i RTG są czyste- wskazuje to na brak przerzutow węzłowych i odległych. W przypadku braku klinicznie wyczuwalnych węzłów chłonnych, gdy czerniak jest grubszy aniżeli 1 mm, wykonuje się ocenę regionalnych węzłów chłonnych za pomocą metody identyfikacji i badania węzła wartowniczego- jednak u Pana głębokość czerniak ma grubość poniżej 1 mm, wiec raczej nie zaleca się tego. Podsumowując- wyglada na to ze nowotwór został wychwycony wcześnie i odpowiednio radykalnie (czyli doszczętnie) usunięty- wyleczony. Zastrzegam ze pisze to na podstawie przekazanych przez Pana danych- nie znam szerszego kontekstu klinicznego. Wskazana jest dalsza czujność onkologiczna, i obserwacja miejsca usunięcia i innych znamion występujących na skórze- pomocna bywa ocena za pomocą dermoskopii. Pozdrawiam serdecznie i zycze zdrowia Anastazja Szlauer-Stefańska