Co oznacza wynik badania u 72-latka?

Proszę o bardziej dokładna /precyzyjnie/diagnozę Rozpoznanie hist. wynik badania immunohistochemicznego bloczka A /C43.5/ markery Ki<5% SOX _10( ) rozpoznanie melanoma malignum -A wg Clarka II stopień wg Breslow 0.7 mm zmiana na podłożu znamienia dysplastycznego. Nie stwierdza się owrzodzenia, mitoz, angoiwazji, neuroinwazji. TIl non bist. margines minimalny 1,5mm. maginesy wolne B opis makroskopowe A pł niereg.zmiana 0.7x0.4 z marg.0.2cm B marginesy długie 0.3 cm i 0.7 cm Docięcie prywatnie rozpoznanie ciratrix utkania nowotworu złośliwego nie stwierdza się A,B,C A biegun B czesc srodkowa C biegun II. USG wezlów chłonyh i dołow pachowych czyste RTG czyste pozdrawiam

Szanowny Panie, rozpoznanie histopatologiczne wskazuje na czerniaka złośliwego który rozwinął się na podłożu istniejącego znamienia dysplastycznego. Wygląda na to że został usunięty w całości (czyli leczenie było radykalne)- margines minimalny pierwotnie 1,5 mm, po odcięciu- w rozpoznaniu jest cicatrix- czyli blizna, bez komórek nowotworu złośliwego- to bardzo dobrze. Głębokość naciekania poszczególnych warstw skóry według klasyfikacji Clarka to II stopień- czerniak nacieka warstwę brodawkowata skóry. Z kolei klasyfikacja ta druga Breslow ocenia głębokość naciekania skóry w milimetrach i jest zalecana jako podstawowa klasyfikacja oceny zaawansowania miejscowego czerniaka- i u Pana to 0,7 mm. W ocenie rokowania ważniejsza jest klasyfikacja Breslow, która jest bardziej wiarygodna aniżeli klasyfikacja Clarka. Ta ostatnia jest pomocna przy ocenie czerniaka do 1 mm grubości (różnicowanie pomiędzy II° i III° według Clarka). Marker Ki<5% tez jest pozytywna informacja- pośrednio oznacza to ze nowotwór ten nie jest bardzo szybko dzielącym się. Usg i RTG są czyste- wskazuje to na brak przerzutow węzłowych i odległych. W przypadku braku klinicznie wyczuwalnych węzłów chłonnych, gdy czerniak jest grubszy aniżeli 1 mm, wykonuje się ocenę regionalnych węzłów chłonnych za pomocą metody identyfikacji i badania węzła wartowniczego- jednak u Pana głębokość czerniak ma grubość poniżej 1 mm, wiec raczej nie zaleca się tego. Podsumowując- wyglada na to ze nowotwór został wychwycony wcześnie i odpowiednio radykalnie (czyli doszczętnie) usunięty- wyleczony. Zastrzegam ze pisze to na podstawie przekazanych przez Pana danych- nie znam szerszego kontekstu klinicznego. Wskazana jest dalsza czujność onkologiczna, i obserwacja miejsca usunięcia i innych znamion występujących na skórze- pomocna bywa ocena za pomocą dermoskopii. Pozdrawiam serdecznie i zycze zdrowia Anastazja Szlauer-Stefańska