Co oznaczają nieduże wyciągnięcia krawędzi tylnych dolnych blaszek granicznych trzonów kręgów?

Witam , Dzisiaj odebrałem wyniki badań RM o następującej treści: Nieduże wyciągnięcia krawędzi tylnych dolnych blaszek granicznych trzonów krręgów l4i l5. Obiżenie sygnału i wysokości krążka międzykręgowego na poziomie L5/S1- zmiany dehydratacyjne i degeneracyjne, Na poziomie L5/S1 dość szeroka centralno-lewoboczna estruzja podwięzadłowa krążka międzykręgowego na długości ok. 16 mm wypuklająca si na głebokość do 8.5 mm z zaznaczonym uciskiem na worek oponowy. Dodatkowo w jej obrębię widoczny drobny obszar podwyższonego sygnału w sekwencji T2- przy zgodności klinicznej cechy świeżego pęknięcia. Powyższe zmiany obustronnie przylegają bezpośrednio do przybiegających na tym poziomie korzeni nerwów- możliwe konfliktowanie, dodatkowo wraz z osteofitami zwężają także obustronnie wielkość otworów międzykregowych bardziej po stronie lewej- tam również możliwe konfliktowanie z wychocącymi korzeniami nerwowymi. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowew stawach międzykręgowych na poziomie L5/S1. Stożek końcowy rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych bez cech ucisku. W trzonie kręgu L1 cechy naczyniaka- 7 mm. Wnioski: Ekstruzja na poziomie L5/S1. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa ledzwiowego na pozimie L5/S1. Naczyniak trzonu L1. Pytanie czy jest bardzo źle?? Pozdrawiam. Adam

Opisano zmiany zwyrodnieniowe, niestety nie wiem jakie ma Pan dolegliwości z tym związane.
Zmiany opisane na pewno wymagają leczenia rehabilitacyjnego. Jednak opisano również świeże pęknięcie krążka - wskazałabym na konsultację z neurochirurgiem.