Co oznaczają wodniste stolce u dorosłego?

Od roku mam problemy ze stolcem.Rano po przebudzeniu jak tylko wstanę muszę zaraz iść na stronę i jest to rzadki stolec.Potem cały dzień mam spokój.Problem polega na tym że rano nie jestem w stanie utrzymać tego wodnego stolca . Proszę o pomoc i dziękuję za porady.

Lek. Wojciech Zygmunt

Witam. Polecam udanie się w pierwszej kolejności do lekarza medycyny rodzinnej. Warto rozpocząć diagnostykę od dokładnego zebrania wywiadu oraz badania lekarskiego (w tym badania per rectum - przed odbyt). Warto wykonać posiew stolca oraz badanie w kierunku krwi utajonej w kale. Jest pan również w wieku, w którym zalecana jest przesiewowa kolonoskopia, którą również warto wykonać. Pozdrawiam i życzę zdrowia.