Co oznaczają zielone upławy w zaawansowanej ciąży?

Witam serdecznie jestem w 31 tyg ciąży zauważyłam że mam zielone upławy grudkowate jaka może być ich przyczyna dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Niestety Pani opis jest zbyt lakoniczny, by postawić diagnozę, lecz takie upławy mogą świadczyć o infekcji intymnej lub sączeniu się wód płodowych.

Jeżeli pojawiają się dodatkowe dolegliwości poza upławami – to jest świąd okolic sromu, ból czy pieczenie, to można podejrzewać infekcję. Kolor upławów sugeruje podłoże bakteryjne lub pierwotniakowe (rzęsistkowica), zaś ich serowata konsystencja bywa charakterystyczna dla grzybicy. Niestety może stanowić zagrożenie dla płodu, dlatego należałoby wdrożyć leczenie jak najszybciej. Choć w aptekach dostępne są leki bez recepty na infekcje różnego pochodzenia, to jednak są one niewskazane dla ciężarnych, dlatego nieodzowna jest diagnoza i leczenie ustalone przez ginekologa, być może na podstawie wykonanego posiewu z pochwy. Więcej o upławach w ciąży w naszym artykule, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/niespecyficzne-uplawy-w-ciazy-zagrozenia-przyczyny.

Proszę pamiętać o wzmożonej higienie intymnej i regularnym zmienianiu bielizny, a także wymienianiu ręczników. Warto wspomóc się probiotykiem, dbającym o prawidłową mikroflorę okolic intymnych. W przypadku stwierdzenia infekcji grzybiczej proszę pamiętać o konieczności podjęcia leczenia również u Pani partnera, by uniknąć nawrotu kandydozy. W takiej sytuacji wskazane jest także zwrócenie uwagi na dietę i wyeliminowanie z niej żywności przetworzonej oraz bogatej w cukry. O leczeniu infekcji intymnych szerzej traktuje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznie-leczenie-infekcji-intymnych.

Dodatkowo warto kupić testy na obecność wód płodowych – już w kilka minut wkładka przyklejona do bielizny powinna zabarwić się na kolor, który jednoznacznie wskaże czy upławy są wydzieliną z pochwy, czy też płynem owodniowym. Gdy jednak okaże się, że to wody płodowe, proszę niezwłocznie zgłosić się na ginekologiczną izbę przyjęć.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.