Co oznaczają żółte przebarwienia na dłoniach?

Dzień dobry. Chciałem zapytać czy przebarwienia o lekko żółto brązowej barwie na palcach dłoni (zewnętrzna część, wierzch), w pachwinach i pod pachami... może być skutkiem przyjmowania mefedronu i ekstazy (przez rok 5g mefedronu i 40 tabletek ekstazy), jeżeli tak to czy może to ustąpić po zaprzestaniu przyjmowania. Dodam, że badania krwi, w tym wątrobowe są prawidłowe.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn opisanego przez Pana stanu można szukać między innymi w schorzeniach dermatologicznych lub chorobach wątroby. Takie przebarwienia mogą się także pojawić przy przyjmowaniu narkotyków, ponieważ czynią one skórę bardziej podatną na problemy dermatologiczne.

Bardzo często żółto-pomarańczowe plamy na ciele pojawiają się przy chorobie żółtaczki. Schorzenie to dotyka narządu wątroby, a występujące żółte naloty są spowodowane przez nadmiar bilirubiny w organizmie. Żółtaczka pojawia się przy: przedawkowaniu leków, zapaleniu wątroby, oraz gdy w organizmie pacjenta znajduje się duża zawartość toksyn (np. przez przyjmowanie narkotyków).

Jeśli próby wątrobowe wyszły w normie, zalecamy, aby udał się Pan do dermatologa celem wykonania odpowiednich badań. Apelujemy również o odstawienie środków psychogennych, ponieważ oprócz chorób skórnych mogą one powodować inne, dużo poważniejsze dolegliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy mierzyli się z podobnym problemem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zolte-wnetrze-dloni-i-stopy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-zolta-skora-na-dloniach-wrecz-pomaranczowa-i-czesty-kal-koloru-czarnego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.