Co powoduje bóle brzucha?

Witam,
Od kilku dni miewam bóle podbrzusza/brzucha, w nocy dość silne, że potrafią mnie wybudzić.
Pod koniec lipca 2010 r. urodziłam naturalnie moje pierwsze dziecko, cały czas karmię piersią, bez innego dopajania. Do tej pory nie mam okresu. Dodam jeszcze, że współżyjemy z mężem bez zabezpieczania. Co powoduje moje bóle?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przy regularnym karmieniu piersią brak miesiączki jest całkowicie normalnym objawem. W wyniku podwyższonego poziomu prolaktyny nie powróciła Pani najprawdopodobniej do normalnego cyklu. Jednak współżycie bez zabezpieczenia nie jest najlepszym pomysłem w tym okresie, gdyż owulacja może jednak wystąpić, a Pani nie będzie wiedziała czy przyczyną braku okresu jest jeszcze karmienie piersią, czy już kolejna ciąża. Chyba, że zależy Pani na szybkim zajściu w kolejną ciążę.

Ból podbrzusza, o ile nie jest spowodowany wczesną ciążą, będzie trudny do zdiagnozowania jedynie na podstawie Pani subiektywnego opisu. Myślę, że powinna się Pani udać z nim do lekarza, może być to w pierwszej kolejności lekarz rodzinny lub ginekolog.

Przyczyna tego bólu nie musi być wcale ginekologiczna, szczególnie, jeśli nie towarzyszą mu krwawienia z dróg rodnych czy kolorowa wydzielina. Źródłem bólu, który może być mylony z bólem jajników czy macicy może być zwyrodnienie kręgosłupa (noszenie ciężkiego dziecka!) czy zapalenie wyrostka robaczkowego, dlatego nie należy go lekceważyć.

Pozdrawiam serdecznie!