Co robić gdy mam drżenia ciała w trakcie stresu?

Witam, otóż od prawie zawsze dużo się stresowałem, raz było gorzej raz lepiej, aktualnie moje opanowanie oceniam na dobre ale mam pewien problem, od zawsze towarzyszyło mi drżenie organizmu, drżenie rąk, wewnętrzne drżenie nie zawsze to miało związek ze stresem, do jakiego lekarza powinien się udać bardziej przeszkadza mi w funkcjonowaniu samo drżenie które jest już irytujące niż sam stres. A gdy już się czym stresuje drżenie się zdecydowanie nasila, jak to wyeliminować?

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,

drżenie ciała może być symptomem stresu. Stres wywołuje objawy somatyczne, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. Dodatkowo przedłużający się stres ma bardzo negatywny wpływ na organizm. W przypadku przedłużającego się stresu i jego destrukcyjnego wpływu na funkcjonowanie warto udać się do specjalisty - psychologa, terapeuty, aby popracować nad tym, jak poradzić sobie ze stresem. Taka praca psychologiczna pozwoli na zbadanie jego źródeł, przyczyn, przyjrzenie się temu mechanizmowi głębiej. W sytuacjach silnego stresu pomocne mogą być również medytacje, treningi uważności np. mindfulness. Dodatkowym wsparciem w pracy psychologicznej mogą być również treningi relaksacyjne np. trening Jacobsona czy trening autogenny Schultza, które może Pan sam praktykować. Pozwalają na rozluźnienie ciała oraz psychiki. Stosuje się też czasem suplementację diety, a w szczególnych przypadkach leczenie farmakologiczne, którym zajmuje się psychiatra. Jeśli chodzi o wizytę u specjalisty to pomocna może być również konsultacja u neurologa.

Pozdrawiam,

Joanna Szlasa

www.mojarelacja.pl

www.poradnia-online.com