Co zrobić z tym drżeniem ciała?

Dzień dobry. Zawracam sie do Państwa z prośbą o pomoc.. Mam od jakiegoś czasu straszny problem, a mianowicie strasznie trzęsą mi się dłonie, a w zasadzie "cały się trzęse i to dosłownie". Zaczeło się to od trzesących się dłoni, teraz jest coraz gorzej. Pod wpływem stresu cały się trzęse, tracę oddech, nogi robią mi się jak z waty.. Przez to nie mogę nic załatwić w urzedzie bo boje się znów napadu paniki.. Nawet w sklepach mam czasami z tym problem. Zauważyłem ze odczuwam to w miejscach publicznych. Kawy/herbaty nigdzie u nikogo nie pije, sam w domu nie mam z tym problemu, dłonie nawet nie zadrżą. Dużo czytałem o tym na forach, wiele osób pisało że są na to tabletki, które pomagają. Czy znacie państwo kontakt do jakiegoś lekarza specjalisty, który mógłby mi pomóc, przepisać takie tabletki, doradzić czy cokolwiek? Sam niestety obawiam pójscia do lekarza przed kolejnym "napadem lęku". Dodam że najmniej stresujące sytuacje dają mi tyle stresu że nie da się tego opisać.. Mam 23lata, cierpie na to od roku. Miałem nadzieje że bedzie lepiej, ale jest coraz gorzej.. z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam!

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry,

Objawy, które Pan opisuje rzeczywiście mogą być bardzo uciążliwe i zaburzać codzienne funkcjonowanie.

Problemem mogą być zaburzenia nerwicowe w postaci agorafobii lub fobii społecznej, które objawiają się poprzez wymienione przez Pana symptomy typu drżenie ciała, ataki paniki, nogi z waty.

Mechanizm powstawania reakcji lękowej (stresu) jest ściśle związany z naszą interpretacją sytuacji, a także warunkowaniem, czyli jeśli np. zdarzył się Panu atak paniki w miejscu publicznym, jest prawdopodobne, że będzie Pan odczuwał lęk przed podobną sytuacją, a z kolei sam lęk napędza powstawanie napadu paniki. Jest to mechanizm zamkniętego koła.

W Pana przypadku wskazana jest konsultacja z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym. Środki farmakologiczne mogą odgrywać rolę pomocniczą, jednak największą pomocą może okazać się właśnie psychoterapia. Jeśli ma Pan problem z pójściem do specjalisty, dobrym rozwiązaniem na początek mógłby być kontakt online.

Na bieżąco zachęcam również do systematycznego praktykowania treningu autogennego Schultza:

https://prekognicja.pl/mp3/zdrowie-medytacja-prowadzona/trening-autogenny-schultza-komplet/

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Witam Pana,

Drżenie rąk to zaburzenie, które najczęściej występuje

w stresujących sytuacjach.

Przyczyną mogą być też zaburzenia nerwicowe, stany lękowe,

fobia społeczna.

Najczęściej drżenie rąk pojawia się wtedy, gdy w obecności

innych osób chcemy użyć rąk.

Największy problem stanowi wykonywanie precyzyjnych

ruchów dłoni, np. pisanie, obsługa urządzeń, posługiwanie się

sztućcami, układanie drobnych przedmiotów i inne czynności

manualne czy manipulacyjne.

Wspomina Pan o napadach paniki, o lęku przed wizytą u lekarza.

Opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe,

fobię społeczną.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas

osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu

okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.

Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę

Pana problemu, dotrzeć do przyczyny drżenia Pana rąk

A nawet całego ciała i na tej podstawie opracować właściwą

metodę terapii.

Jeżeli doświadczane objawy są na tyle silne,

że utrudniają Pana funkcjonowanie, to zachęcam

do podjęcia terapii psychologicznej.

Terapeuta pomoże Panu odzyskać spokój, równowagę wewnętrzną

i wypracować umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Gdyby chciał Pan ze mną porozmawiać o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/