Co robić po wyłyżeczkowaniu macicy?

Witam. Mam 25 lat. Tydzień temu miałam oczyszczaną macicę (poronienie zatrzymane) - do dziś miewam bóle brzucha, przeważnie raz dziennie łapie mnie ostry ból, prawie taki jak tuż po zabiegu, czy to normalne?
Nie wiem też jak mam się zachowywać po takim zabiegu, czy mogę się np. opalać?
Po zabiegu nie dostałam antybiotyku i nie wiem czy to dobrze - parę dni miałam podwyższoną temperaturę do 37,2 stopni.

I jeszcze jedno: rodzona siostra (26 lat) mojego męża poroniła samoistnie w lutym tego roku i teraz przytrafiło się to również mi i mężowi - czy możliwe jest, że oni oboje, jako spokrewnieni genetycznie mogą mieć jakieś predyspozycje do powikłań ciążowych jakim jest poronienie albo czy mogą mieć dziedziczne problemy? Bo bardzo mnie dziwi to, że przytrafiło się to nam, w jednej rodzinie.

Redakcja abcZdrowie

Po wyłyżeczkowaniu jamy macicy może wystąpic stan podgorączkowy, bóle w podbrzuszu, brunatna wydzielina. Dolegliwości te samoistnie ustepują w ciągu około 7-10 dni. Po tym czasie można powrócic do dotychczasowego trybu życia.

Jeśli chodzi zaś o dziedziczne tło poronień to Pani obawy sa przedwczesne. Badania pokazują, że nawet co druga ciąża kończy się poronieniem. Jeżeli ma to miejsce w pierwszym trymestrze i tym bardziej zdarzyło się jednorazowo - za wcześnie jest na takie przypuszczenia. Obecnie, dzięki dostępności domowych testów ciążowych i badań USG, wykrywa się więcej ciąż i na wcześniejszym etapie, stąd i czestość rozpoznawanych poronień jest wieksza.