Złe samopoczucie po wyłyżeczkowaniu macicy

Dzień dobry.
Mam 24 lata. 01 lutego miałam zabieg wyłyżeczkowania macicy po obumarłej ciąży. Podczas zabiegu podwyższyła mi się temperatura. Po zabiegu dostałam 3 dawki dożylnie antybiotyku (prawdopodobnie miałam małe zakażenie).

2 lutego wróciłam do domu, niestety nie czuje się zbyt dobrze, praktycznie cały czas leżę w łóżku, a gdy wstaję, mam zawroty głowy i to mnie najbardziej niepokoi. Miałam również mdłości, ale do wymiotów nie dochodziło.
Temperatura w ciągu dnia 36,6 do 37,1. Trochę niepokoją mnie stolce, bo są takie, jakby w nich kasza występowała. Czy takie objawy są normalne po takim zabiegu? Na wizytę kontrolna mam iść dopiero po miesiączce, to trochę długo jak dla mnie, więc mam jeszcze pytania: jak długo trwa krwawienie po wyłyżeczkowaniu? Kiedy można zacząć współżycie?
Z góry dziękuję

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!
Złe samopoczucie po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy może występować, zwłaszcza gdy był on powikłany infekcją. Zmiany w stolcu, które Pani opisuje, prawdopodobnie związane są z antybiotykoterapią. Również mdłości mogą być z tym związane. Jednak osobiście uważam, że jeśli objawy będą się utrzymywać lub nasilać powinna Pani zgłosić się do lekarza, najlepiej na izbę przyjęć szpitala gdzie miała Pani wykonywany zabieg - w celu zbadania i wdrożenia leczenia.
Odnośnie wizyty kontrolnej po tym zabiegu to niektóre zalecenia mówią, aby odbyła się ona w 2 tygodnie po (po otrzymaniu wyniku badania histopatologicznego wyskrobin z jamy macicy). Krwawienie po zabiegu utrzymuje się różny czas u różnych kobiet. Zazwyczaj trwa od tygodnia do czterech. Ważne by miało tendencję do zanikania (czyli coraz mniejsze plamienia). Powodem do niepokoju jest sytuacja, gdy zamiast zmniejszać się krwawienie lub dolegliwości bólowe się nasilają - wtedy trzeba niezwłocznie zgłosić się do ginekologa. Jeśli chodzi o współżycie po zabiegu to według zaleceń współżyć można po ustąpieniu wszystkich objawów związanych z zabiegiem po wizycie u ginekologa i badaniu. Zalecenia mówią też o terminie zajścia w ciążę po poronieniu - należy zajść w ciążę od 6 miesięcy do 2 lat po zdarzeniu. Podkreślane jest słowo "należy".
Pozdrawiam i życzę powodzenia.