Co robić przy echolaliach u dziecka?

Echolalie u 2,5 latki Witam. Chciałabym zapytać jaka jest różnica między echolaliami w normie, a zaburzeniem? Córka bardzo dużo mówi, ale niepokoją mnie występujące w mowie echolalie. Np. Mówię często do niej, że jest moją kochaną córeczką i ona co jakiś czas to powtarza bez odmiany formy, tzn "jestem moją kochaną córeczką", zdarzy jej się też powtórzyć zadane jej pytania. No i ostatnio uderzyła się mocno i powiedziałam jej, że to nie jej wina i teraz raz dziennie minimum słyszę od niej zwrot "to moja wina". Martwię się, bo echolalie kojarzy się z autyzmem. Czy mam powód? Ogólnie córka chodzi do przedszkola, tam panie mówią, że ładnie mówi, że da się z nią dogadać, ale jak wraca do domu i pytam co robiłaś w przedszkolu? odpowiada zawsze "bawiłam się".

Dzień dobry. Echolalie mogą być jednym z etapów rozwoju mowy (dziecko czasem powtarza zasłyszaną wypowiedź, by poprawnie przetworzyć ją słuchowo), ale także niepokojącym sygnałem, gdyż są jednym z wielu ( ale na pewno nie jedynym) symptomów autyzmu. Czy ma się Pani w przypadku Córeczki martwić - na to pytanie odpowie logopeda dokładnym zbadaniu Córki. Jeśli chodzi o zwięzłą odpowiedź na Pani pytanie o to, co Córka robiła w przedszkolu, odpowiedź "bawiłam się" jest jak najbardziej odpowiedzią prawidłową. O swoich uczuciach, odczuciach i o tym, co się działo w czasie minionym potrafią opowiadać dzieci około 3,5 - 4 letnie, młodsze niekoniecznie.

Sugerowałabym konsultację z Córeczką u logopedy specjalizującego się w diagnozie i terapii małych dzieci, a on zdiagnozuje, czy przytaczane przez Panią echolalie traktować jako etap rozwoju mowy, czy też są zburzeniem.

Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, pedagog terapeuta, terapeuta SI, terapeuta dzieci ze spektrum autyzmu

http://www.logo-ped.gda.pl