Co robić z obrzękiem nogi po ugryzieniu kleszcza?

Znalazłam dziś na mojej nodze kleszcza - prawdopodobnie złapałam go 2 dni temu podczas spaceru po lesie. Kleszcz został wyjęty, a miejsce w którym był zdezynfekowane. W miejscu, w którym był kleszcz jest zaczerwienienie oraz lekki obrzęk (wszystko niewielkich rozmiarów, sam kleszcz również był nieduży). Zauważyłam jednak lekki bol w nodze, jakby mięśni. Czy jest się czym martwić?
KOBIETA, 24 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

po ugryzieniu przez kleszcza mogą pojawiać się bóle mięśni. Trzeba obserwować to miejsce pod kątem wystąpienia tzw. rumienia wędrującego, gdyż może on być objawem boreliozy.

Samo zaczerwienienie oraz obrzęk nie jest charakterystyczny dla tej choroby. Zdaniem naszej ekspertki z rumieniem wędrującym nie wiąże się obrzęk. Warto jednak pokazać te zmianę lekarzowi, który zadecyduje o dalszym postępowaniu i konieczności antybiotykoterapii. Być może zaleci również oznaczenie przeciwciał.

Pytania poruszające podobne tematy umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienienie-i-opuchlinza-po-ugryzieniu-przez-kleszcza,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/postepowanie-po-ugryzieniu-przez-kleszcza,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-bole-miesni-po-ukaszeniu-przez-kleszcza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.