Co oznacza świąd skóry ugryzieniu kleszcza?

16 dni temu usunęłam kleszcza (w całości), przez tydzień nic się nie działo. Równo po 7 dniach miejsce zaczęło swędzieć, pojawiło się zaczerwienienie i opuchlizna. Stan ten trwa 9 dzień. Zmiana nie przypomina typowego rumienia. W ciągu dnia nie mam żadnych objawów (poza utrzymującym się zaczerwienieniem skóry), wieczorem miejsce staje się mocniej opuchnięte i rozgrzane. Czy powinnam się udać do lekarza pierwszego kontaktu czy od razu do specjalisty (jakiego?)?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niezależnie od tego, czy jest to reakcja alergiczna, toksyczno-zapalna na ukąszenie kleszcza czy jednak rumień („bawole oko”), proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Na początek wystarczy internista z Pani przychodni POZ, on zadecyduje o ewentualnym skierowaniu Pani do poradni leczenia boreliozy lub specjalisty chorób zakaźnych. Jeśli jest to reakcja alergiczna, to nie ma powodu do obaw – powinna ustąpić w przeciągu kilku tygodni, jeśli jednak rumień – należy jak najszybciej rozpocząć leczenie boreliozy, bo czas gra tu główną rolę. Zachęcam do obejrzenia materiału pod tym linkiem, tłumaczy różnicę pomiędzy reakcją alergiczną a rumieniem wędrującym, pojawiającym się przy zainfekowaniu boreliozą: https://portal.abczdrowie.pl/rana-po-ugryzieniu-kleszcza-roznice-miedzy-alergia-a-rumieniem-wedrujacym-wideo. Być może pomocna będzie również odpowiedź naszego eksperta na pytanie internauty, borykającego się z podobnym problemem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odczyn-limfatyczny-po-ugryzieniu-kleszcza-czy-to-borelioza. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.