CO zrobić po ugryzieniu przez kleszcza u młodej osoby?

Witam! Rano zauważyłem, że wbił mi się kleszcz, wyciągnąłem go jak zawsze, ale ten zostawił kawalek wbity w moje ciało nie była to głowa tylko malutka część, w internecie wyczytałem, ze nie trzeba sie tym martwić i ten kawalek z czasem sam odpadnie. Teraz miejsce jest zaczerwienione i swędzi, czy powiniem się obawiać ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, po ukąszeniu kleszcza należy usunąć go z ciała w całości – w przypadku gdy to się nie uda, warto zwrócić się po pomoc do lekarza. Dokładne wytyczne znajdzie Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/sprawdz-co-zrobic-jesli-ugryzl-cie-kleszcz. Faktycznie, fragment pajęczaka nie będący jego aparatem gębowym, pozostawiony w ciele czlowieka nie grozi zakażeniem groźną Borrelią, ale wciąż zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Natomiast, jeśli chodzi o dalsze postępowanie, to zdania lekarzy są podzielone – jedni uważają, że nie trzeba usuwać z ciała pozostawionego fragmentu kleszcza, inni wręcz przeciwnie: uważają, że trzeba zrobić to jak najszybciej. To co nie ulega wątpliwości to fakt, że po wyjęciu kleszcza, należy odkazić miejsca ukąszenia i uważnie je obserwować nawet przez okres kilku tygodni – to jest bowiem czas, w którym może pojawić się rumień wędrujący. Jego obecność zawsze świadczy o zakażeniu boreliozą, ale warto wiedzieć, że brak pojawienia się rumienia wcale nie gwarantuje braku obecności bakterii Borrelia w organizmie człowieka. Jeśli jest Pan zainteresowany, to pod tym adresem może dowiedzieć się Pan więcej o rumieniu wędrującym: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza. Natomiast swędzenie, zaczerwienienie, a nawet obrzęk to reakcja alergiczna, która często pojawia się ukąszeniu przez kleszcza. Jest niegroźna i powinna w ciągu kilku dni ustąpić – jeśli tak się nie stanie albo pojawią się dodatkowe, podejrzane, symptomy, należy udać się do lekarza. Pod tym adresem odnajdzie Pan informacje dotyczące leczenia boreliozy: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-metody-leczenia-po-ugryzieniu-kleszcza. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.