Co robić z tą krostką po ugryzieniu przez kleszcza?

Jakiś czas zobaczyłam na sobie kleszcza. Wygladał, jakby dopiero się we mnie "wgryzał" i natychmiast go wyciągnęłam. Miejsce po ugryzieniu na początku było delikatnie zaczerwienione. Zdążyłam już o tym zapomnieć, gdy po jakimś tygodniu zobaczyłam, że w miejscu ugryzienia pojawiła się krostka przypominająca mały pęcherzyk. Czy może to być zwykła reakcja alergiczna? Jakie są szanse na to, że jeśli rzeczywiście udało mi się wyjąć kleszcza w momencie ugryzienia, to nie zaraziłam się boleriozą? Kiedy mogą wystąpić pierwsze ewentualne objawy? Dodam tylko, że aktualnie nie jestem w stanie pójść do lekarza ze względu na pilny wyjazd, stąd moja troska.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie ugryzienie przez kleszcza nie wiąże się automatycznie z zachorowaniem na boreliozę – przede wszystkim nie każdy kleszcz jest nosicielem krętka Borrellia, dodatkowo istotną rolę w profilaktyce zakażeń odgrywa czas. Im szybciej kleszcz zostanie usunięty ze skóry, tym mniejsze ryzyko zakażenia boreliozą.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-boreliozy-u-ludzi.

Natomiast nawiązując do Pani obaw o zmianę na skórze, to niestety trudno to ocenić tylko na podstawie Pani opisu. Warto jednak wiedzieć, że ukąszenie może spowodować pojawienie się odczynu alergicznego – rumień, świadczący o zakażeniu boreliozą, ma charakterystyczną postać, która trudno pomylić z czymkolwiek innym.

Proszę jednak obserwować miejsce po ukąszeniu kleszcza – jeśli pojawi się ślad przypominający biało-czerwoną tarczę strzelecką, wówczas nie należy już zwlekać z wizytą u lekarza – rumień jednoznacznie wskazuje na chorobę z Lyme i jest oznaką konieczności jak najszybszego wdrożenia antybiotykoterapii.

Może Pani również, w razie wątpliwości, wykonać badania, które potwierdzą lub wykluczą zakażenie bakterią Borrelia.

Więcej informacji na temat badań w kierunku boreliozy odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-borelioz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.