Co robić z tymi plamami na twarzy?

Witam . Mój mąż od jakiegoś czasu boryka się z czerwonymi plamami na twarzy nie są swędzące ale mówi że go piecze . Wygląda mi to na łuszczycę ponieważ jak plamy wyschną to zaczynają się łuszczyć. Co mogę mężowi podać profilaktycznie zanim nie dostaniemy się do lekarza dermatologa? Smaruje mężowi żelem z aloesu ale nie widać poprawy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Objawy skórne u męża, o których Pani wspomina, mogą świadczyć o łuszczycy, ale nie muszą. Symptomy łuszczycy (łac. Psoriasis) bywają często mylone z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS). Odpowiednią diagnozę może postawić oczywiście tylko lekarz dermatolog.

Więcej o samej łuszczycy, jej rodzajach, objawach i leczeniu mogą Państwo przeczytać w naszym serwisie pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/luszczyca.

Jeśli objawy, takie jak zaczerwienienie, suchość skóry i pieczenie są dokuczliwe, proszę sięgnąć po sprawdzone produkty apteczne bez recepty. Obecnie w aptekach znaleźć można specjalne linie dermokosmetyków przeznaczone dla skóry wrażliwej, z problemami takimi jak łuszczyca czy AZS – często są to te same produkty, więc brak diagnozy nie jest przeszkodą. Proszę koniecznie zwrócić uwagę na to, by wybrać preparaty odpowiednie do stosowania na twarz (żele, kremy), ponieważ te do ciała mogą zawierać zbyt silne substancje. Jeśli podejrzenie łuszczycy się potwierdzi, oprócz silniejszych leków na receptę (np. kortykosteroidów), lekarz zaleci przede wszystkim odpowiednią pielęgnację skóry na co dzień. Przy łuszczycy jej podstawą jest łagodne oczyszczanie plus stałe nawilżanie cery. Proszę też pamiętać, że wszelkie „eksperymenty” z silniejszymi środkami na własną rękę mogą nie tylko nasilić problemy, ale i zaburzyć faktyczny obraz stanu skóry, a więc utrudnić lekarzowi specjaliście prawidłową diagnozę.

Pozdrawiam Państwa serdecznie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.