Cukrzyca typ 1 LADA

Mam 44 lata, miesiąc temu zdiagnozowano u mnie cukrzycę typ 1 LADA. 9 dni wcześniej miałem wypadek samochodowy, w którym doznałem obrażeń ręki (złamania otwarte palców, liczne rany ręki (50 szwów)). Czy możliwy jest związek przyczynowy między wypadkiem, krwotokiem, infekcją i nagłą autoimunologiczną reakcją mojego organizmu, która doprowadziła do zniszczenia komórek trzustki.

Witam! Cukrzyca typu LADA to specyficzny rodzaj cukrzycy, która występuje u dorosłych i ma podłoże autoimmunologiczne. Przyczyna autoimmunizacji nie została jednoznacznie określona, aczkolwiek udział w patogenezie przypisuje się pewne grupie wirusów (enterowirusy). Oprócz tego wpływ mają czynniki genetyczne oraz środowiskowe. W opisanej sytuacji związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wypadkiem a patogenezą cukrzycy typu LADA jest mało prawdopodobny. Warto wiedzieć, że cukrzyca typu LADA początkowo ma przebieg utajony, a objawy kliniczne pojawiają się dopiero gdy zniszczeniu ulegnie ok 80% wysp trzustkowych. W związku z tym dość prawdopodobne jest to, że proces chorobowy rozpoczął się jeszcze przed wypadkiem. Pozdrawiam serdecznie!