Cukrzyca typu 1 a płodność mężczyzny

Witam! Mój narzeczony jest cukrzykiem. Oczywiście myślimy o tym, by mieć kiedyś dzieci, ale On już kilkanaście lat choruje. Czy to, jak długo jest chory, wpływa na jego płodność? I czy ma na to wpłym alkohol i papierosy?
ponad rok temu

Inną sprawą jest impotencja, która występuje częściej w tej grupie chorych, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z czasem trwania cukrzycy typu 1. Poroblem ten występuje jednak ze znacznie mniejszą częstością wśród pacjentów chorujących na cukrzycę typu 1, niż typu 2. Palenie papierosów negatywnie wpływa na wiele aspektów stanu zdrowia, m.in. płodność.  Prosze pamiętać, że powikłania cukrzycy wynikają z uszkodzenia naczyń krwionośnych. Palenie papierosów znacznie nasila ten proces, zwiększając ryzyko rozwoju wszystkich powikłań cukrzycy. Nie wykazano negatywnego wpływu niewielkich dawek alkoholu. Uważa się, że niewielkie dawki alkoholu (poniżej 20 g/dobę) mają korzystny wpływ na układ krążenia.