Cukrzyca typu 2 i wysoki poziom glukozy z rana

Choruje na cukrzyce typu 2 od ośmiu lat, mam 69 lat. Leczona jestem Metformaxem 2x 850 a wieczorem Metformax SR 500 o przedłożonym działaniu.Wyniki badania cukru były do niedawna prawidłowe i świadczyły o wyrównaniu cukrzycy. Ostatni wynik hemoglobiny glikowanej Hb = 6,1 Od dwóch miesięcy mam problem z wysokim porannym cukrem i wynik oscyluje miedzy 140 a 160 mg . Pomiar cukru przed zaśnięciem późnym wieczorem zwykle wynosi 130. Jak zmienić obecną niekorzystna sytuacje, bardzo proszę o poradę

Witam Panią,

Wynik HbA1 c świadczy o dobrym wyrównaniu cukrzycy. Celem zmniejszenie stężenia porannej glukozy warto rozważyć zwiększenie dawki Metfrominy SR przyjmowanej wieczorem. Jak rozumiem Metformax 2 x 850 mg bierze Pani do śniadania i obiadu a SR wieczorem. Jeśli tak, to warto rozważyć zwiększenie wieczornej dawki Metformaxu SR. Najbezpieczniej byłoby, aby skonsultowała się Pani ze swoim lekarzem. Warto wcześniej sprawdzić parametry nerkowe.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.