Czego przyczyną może być przedwczesny okres?

Witam. Mam 19 lat. Jestem dziewczyną. Tydzień temu (19.01) kochałam się z chłopakiem. To był mój pierwszy raz. Oczywiście zabezpieczyliśmy się prezerwatywą, ale czy gumka pękła nie jestem w 100% pewna, ponieważ chłopak mi nic nie mówił, że jest coś nie tak. Okres powinnam dostać 28-29.01 a o dziwo dostałam go 5 dni wcześniej niż powinien się pojawić (23.01).

Pierwszego dnia brzuch mnie bolał, trochę mniej niż zwykle i plamienie było normalne, tak samo jeśli chodzi o plamienie w poniedziałek i wtorek, ale dzisiaj już jest końcówka, czy to możliwe żebym miała tak krótko okres? Przeważnie mam prawie tydzień.. Martwi mnie to trochę. Zawsze mam regularny okres, co najwyżej +/- 1 dzień i długie krwawienia. Nie wiem co o tym myśleć, jest możliwość że jestem w ciąży? Czekam na odpowiedź, pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Nieregularność i zmiany charakteru krwawień są bardzo często obserwowane u nastolatek. Przyspieszenie terminu miesiączki mogło mieć związek z silnym stresem bądź zaburzeniami hormonalnymi. W przypadku aktywnego życia seksualnego, nawet jeśli stosowana jest antykoncepcja, nie można wykluczyć ciąży. Dlatego też należy wykonać test ciążowy.
Jeśli zaburzenia miesiączkowania będą się utrzymywać powinna Pani skorzystać z porady lekarza specjalisty ginekologa.