Czy ablacja jest u mnie konieczna?

Witam. Po chorobie covid-19 pojawiły się u mnie dodatkowe skurcze komorowe serca (widoczne w ekg, odczuwalne jako niemiarowe i momentami bardzo mocne bicie serca). Po badaniu holterem 24 h - okazało się, że jest ich 9300. Echo serca nie wykazało nieprawidłowości. Lekarz w pierwszej kolejności przepisał rytmonorm, ale niestety lek ten mnie uczulił. Po kolejnej wizycie stwierdził, że konieczny jest zabieg ablacji. Mam pytanie, czy w istocie taka ilość dodatkowych pobudzeń jest niebezpieczna i zabieg ablacji jest konieczny. Podłoże tej arytmii komorowej może być dziedziczne (mama w przeszłości miała arytmię). Czy istnieje szansa na uniknięcie zabiegu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zachęcić do ponownej konsultacji z lekarzem kardiologiem. Jako, że przeszła Pani zakażenie wirusem Sars-Cov2 to konieczne jest bardzo indywidualne podejście do tych zaburzeń rytmu serca. Wspomina Pani, że w najbliższej rodzinie występuje arytmia i ma Pani podejrzenie że mogła odziedziczyć skłonność do tej dolegliwości. Lekarz kieruje Panią na zabieg ablacji i zapewne ma ku temu powody. Jeśli ma Pani jakieś wątpliwości, to tu jedynie kontakt z lekarzem prowadzącym może dać odpowiedź na Pani pytania.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/arytmia

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nalezy-sie-martwic-jesli-budzisz-sie-w-nocy-zaburzenia-snu-zwiekszaja-ryzyko-wystapienia-arytmii-serca

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-arytmii-za-pomoca-ablacji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.