Czy będę mogła powrócić do przyjmowania antykoncepcji?

Dzień dobry. Właśnie jestem na etapie kończenia opakowania tabletek hormonalnych Slinda i bardzo chce zrobić 2 miesiące przerwy od ich brania. Czy mogę powrócić do nich po upływie tego czasu i pojawieniu się miesiączki? Czy ich działanie nie zmieni się? Przerwa w braniu jest spowodowana wyjazdem mojego partnera i nie chce ich brać w tym czasie. Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jak najbardziej można zrobić dwumiesięczną przerwę od doustnej antykoncepcji hormonalnej. Działanie tabletek antykoncepcyjnych po tym czasie nie zmieni się, jeśli pigułki będą przyjmowane zgodnie z zaleceniami producenta, które zawsze są opisane w ulotce dołączonej do opakowania.

Proszę jedynie pamiętać, aby rozpocząć ponowne przyjmowanie tabletek w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Czasem zdarza się, że miesiączka po odstawieniu tabletek nie wraca od razu. Trzeba więc będzie na nią poczekać lub wrócić do tabletek w dowolnym dniu cyklu, pamiętając wówczas o braku ochrony i stosowaniu dodatkowego zabezpieczenia.

Inne pytania z tej tematyki znaleźć można tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przerwa-w-stosowaniu-antykoncepcji-a-jej-skutecznosc,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przerwa-w-przyjmowaniu-tabletek-ovulan,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przerwa-w-antykoncepcji-hormonalnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.