Czy byłam zabezpieczona mimo przyjmowania antybiotyku?

Witam. Biorę 3 opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Lesiplus. Aktualnie jestem przy 9 tabletce (drugi tydzień), dzisiaj rozpoczęłam antybiotyk Amotaks Dis. Jestem świadoma ze przez okres brania antybiotku jak i 7 dni po trzeba dodatkowo się zabezpieczać. Natomiast obawiam się, ponieważ wcsoraj, czyli dzień przed rozpoczęciem antybiotku odbyłam stosunek przerywany z partnerem, wytrysk był na zewnątrz, jednak po chwili znowu odbył się stosunek bez wytrysku. Dodam, ze w niedziele i poniedziałek wzięłam 2 tabletki paracetamolu. Tabletki przyjmuje o stałej godzinie, bez pominięcia. Czy te stosunki przed zastosowaniem antybiotyku są zabezpieczone?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

paracetamol nie wpływa na zaburzenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej – proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-paracetamol-czy-mozna-razem-stosowac.

Z kolei amoksycylina może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, więc w trakcie zażywania leku oraz przez tydzień po zakończeniu antybiotykoterapii powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie. Zakładając, że przez ostatni czas stosowała Pani pigułki wraz ze schematem, pamiętając o punktualności, to jest mało prawdopodobne, by stosunek seksualny mający miejsce na dzień przed rozpoczęciem leczenia mógł prowadzić do zapłodnienia. Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/amotaks-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.