Czy mam zrobić przerwę w stosowaniu antykoncepcji?

Witam. Zażywam tabletki yasmin już dłuższy czas. W ostatnich 2 tygodniach musiałam zażyć antybiotyk(przez 5 dni). Był to pierwszy tydzień zazywania tabletek. W czasie brania antybiotyku i 7 dni po nie współżyłam. Stosunek odbył się 7 dni po zażyciu ostatniego antybiotyku. W tym samym dniu pojawiło się plamienie. Za 4 dni powinnam zakończyć przyjmowanie tabletek anty z opakowania i zrobić przerwę. Czy w zaistniałej sytuacji robić ta przerwe w stosowaniu tabletek czy też bez żadnej przerwy rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego blistra?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

proszę przyjmować tabletki antykoncepcyjne tak jak dotychczas, czyli według schematu zaleconego przez producenta.

Wystąpienie plamienia nie musi oznaczać niczego niepokojącego. Jest to jedno z działań niepożądanych, a jego pojawienie się nie ma wpływu na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Skoro stosunek odbył się po tygodniu od zakończenia antybiotykoterapii, to najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw o utratę skuteczności.

Proszę więc zrobić przerwę po przyjęciu wszystkich tabletek, a następnie rozpocząć nowe opakowanie.

Inne pytania o plamienie po stosunku podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienie-po-stosunku-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienie-po-stosunku-przy-tabletkach-daylette,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-dni-powinnam-poczekac-od-ostatniego-stosunku-do-wziecia-pierwszej-tabletki-antybiotyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.