Czy ciąża obumarła stwarza zagrożenie dla matki?

Witam, jestem na początku 9 tc. Lekarz stwierdził, że wielkość zarodka wskazuje na 6 tydzień i nie znalazł serduszka. Poprzednia wizyta odbyła się w 5 tc. Serduszka jeszcze wtedy nie mogło być widać. Pogodziłam się z myślą, ze ciąża się nie udała. Lekarz stwierdził, że nie może jednoznacznie wydać opinii i dokonać usunięcia zarodka w tym momencie, kazał poczekać jeszcze 6 dni na ostateczną diagnozę i łyżeczkowanie. Czy chodzenie w takiej ciąży może być bardzo niebezpieczne, czy spokojnie mogę odczekać ten tydzień? Koleżanka nastraszyła mnie zakażeniami, ja jednak ufam lekarce. Badanie nie wskazywało na stan zagrożenia życia i zmiany. Wciąż biorę Dupfaston. Proszę o radę, czy panikować, czy spokojnie czekać. Dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Z ciążą obumarłą można bez większego ryzyka dla zdrowia chodzić nawet 4 tygodnie. Dłuższe pozostawanie tkanek w jamie macicy może rzeczywiście skutkować zakażeniami lub zaburzeniami krzepnięcia krwi. Póki co, może Pani i powinna spokojnie czekać do kolejnego badania USG, aby potwierdzić (bądź wykluczyć) diagnozę. Zawsze w takich przypadkach weryfikujemy bowiem rozpoznanie po 1-2 tygodniach.

W przypadku ciąży obumarłej, można rzeczywiście wyłyżeczkować jamę macicy. Innym dostępnym postępowaniem jest farmakologiczne wywołanie poronienia, które zwykle pozwala uniknąć zabiegu. Polega to na podaniu leków powodujących obkurczenie macicy i wydalenie jej zawartości. W Polsce w większości oddziałów ginekologicznych niestety nie wykonuje się farmakologicznej indukcji poronienia, lecz od razu proponuje zabieg. Proszę zapytać swojego lekarza, czy w Pani mieście możliwe jest przeprowadzenie takiego zachowawczego leczenia w którymś ze szpitali (chyba że należy pani do tej grupy pacjentek, które wolą wyłyżeczkowanie- wtedy oczywiście należy to uszanować).

Pozdrawiam serdecznie!