Jakie są objawy ciąży obumarłej?

Witam serdecznie. Bardzo proszę o udzielenie informacji. Mam 28 lat i jestem w 8 tc. Ostatnią miesiączkę miałam 29. 04. Jest to moja II ciąża, pierwsza niestety obumarła w 8 tc i dlatego teraz zaczęłam się niepokoić, a wizytę mam dopiero za 3 dni. Nie mam żadnych plamień, biorę 3 x dziennie D*** (hormon gestagenny) i witaminy, mimo to odczuwam delikatny niepokój, ponieważ od dwóch dni jakby stopniowo ustępują mi objawy, piersi przestają już boleć (tzn. bolą, ale zdecydowanie mniej), temperatura ciała też jest niższa, przestały mnie męczyć mdłości.

Ostatnie USG miałam 15. 06 i lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, serduszko biło CRL 0,26cm. Beta HCG była wzrastająca, ale ostatnio robiłam ponad 2 tyg temu więc już raczej nie jest wiarygodna (bylo 945ml/Uml i po dwóch dniach skoczyło na 2480ml/Uml, natomiast pierwsza beta to było 155ml/Uml, miedzy pierwszą a ostatnią betą minął dokładnie tydzień).

Proszę o info, czy jeżeli pierwsza ciąża obumarła w 8 tc to czy w drugiej ciąży 8 tc jest bezpieczny? Czy mam szansę na to aby druga ciąża rozwijała się prawidłowo? Jakie są objawy ciąży obumarłej? Wiem, że nie powinnam o tym myśleć, ale chciałabym wiedzieć, na co zwracać uwagę i jakie objawy powinny mnie niepokoić.

Dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Objawami obumarcia ciąży jest ronienie (krwawienie i skurczowy ból w podbrzuszu) oraz ustąpienie objawów ciąży, spowodowane spadkiem stężenia poziomu hormonu bHCG. Obumarcie Pani poprzedniej ciąży nie powinno powodować u Pani obaw o zdrowie zarodka. Przy stwierdzonej prawidłowej czynności serca oraz stale rosnącym poziomie bHCG ryzyko poronienia jest bardzo niewielkie. Wszystko wskazuje na prawidłowy rozwój obecnej ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!