Czy dziecko dostało zapalenia płuc?

Witam. Syn mial 2tygodnie temu wycinane migdalki.poszedl do zlobka i zlapal kataru a na drugi dzien kaszlu.teraz oddycha szybko i dziwnie.boje sie.ze to zapalenie pluc.czy po wycieciu migdalka moge robic inhalacje z berodualu nadmienie.ze syn nie znosi polykac wszelkiego rodzaju lekarstw

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Berodual to lek na receptę, przepisywany w chorobach dróg oddechowych, i nie należy go stosować, zwłaszcza u dzieci, bez konsultacji z lekarzem. Nie służy także do stosowania po zabiegu wycięcia migdałków.

Natomiast objawy, które Pani opisuje, są wysoce niepokojące i z pewnością wymagają wizyty u pediatry. Niewykluczone, że kaszel jest spowodowany katarem i spływaniem wydzieliny po ścianie gardła, ale problemy z oddychaniem mogą wskazywać takżę na poważniejszy problem.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc-u-dzieci-przyczyny-objawy.

Proszę pamiętać, że zapalenie płuc u dzieci jest chorobą bardzo niebezpieczną, niekiedy przebiegającą skąpoobjawowo, zaś w dobie pandemii ryzyko jest nieporównywalnie większe, gdyż zapalenie płuc może być spowodowane infekcją COVID-19.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-u-dzieci.

Jeżeli przyspieszony oddech, mogący wskazywać na duszności, utrzyma się, a dodatkowo zaobserwuje Pani u dziecka apatię oraz oznaki świadczące o bólu w klatce piersiowej, wówczas nie należy zwlekać z wizytą u lekarza lub nawet w szpitalnej izbie przyjęć.

O zabiegu oraz powikłaniach po wycięciu migdałków podniebiennych przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wyciecie-migdalkow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.