Czy dziewica powinna mieć cytologię?

witam, czy u 30 letniej dziewcy potrzeba jest cytologia? nie pale, nigdy nie mialam kontaktu z druga osoba, nie bylo raka w mojej rodzinie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

cytologia jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy. Większość przypadków zachorowania na ten rodzaj nowotworu wiąże się z podjęciem aktywności seksualnej. Należy jednak mieć na uwadze, że nie każdy nowotwór szyjki macicy jest powiązany z infekcją wirusową, a tym samym ze współżyciem. Z tej przyczyny zaleca się regularne przeprowadzenie wymazu cytologicznego u dziewic począwszy od 21 roku życia i powtarzanie go co 3 lata.

Więcej informacji o raku szyjki macicy znajdzie Pani w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rak-szyjki-macicy-istota-profilaktyki

Co do samego badania proszę pamiętać, że nie powinno być wykonywane wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i później niż w 4 dniu przed kolejną menstruacją. Poinformowanie ginekologa o tym, że nie zaczęła Pani współżycia, pozwoli lekarzowi przeprowadzić badanie z większą delikatnością i uwagą, przy użyciu dedykowanego, cieńszego wziernika.

Szczegółowe informacje na temat cytologii znajdzie Pani w poniższych treściach:

https://portal.abczdrowie.pl/wyniki-cytologii-dlaczego-powinno-sie-je-robic-co-sa-jest-zle-kiedy-rozpoczac-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/cytologia-jak-wazne-jest-to-badanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.