Czy faktycznie najlepiej usunąć siódemkę?

Dzień dobry. Przyszłam do stomatologa z bólem zęba (lewa górna siódemka). Okazało się, że mam sporą próchnicę w tym zębie i ząb musiałby być przeleczony kanałowo. Przy czym obok rośnie ząb ósemka (nie widać jej korony), całkowicie zdrowa, nachylona w stronę zęba siódmego. Dentystka zaleciła zamiast leczenia kanałowego zęba nr 7 wyrwanie go i zastąpienie go zębem 8. W przeciwnym razie można byłoby ząb 7 przeleczyć kanałowo, ale wówczas trzeba by usunąć ósemkę. Zdecydowałam się na usunięcie zęba nr 7. Czy to dobra decyzja? Czy nie byłoby możliwe zachowanie obu zębów? Pozdrawiam.
KOBIETA, 33 LAT 12 miesięcy temu

Trzeba dokładnie sprawdzić na TK czy 8 ma szansę urosnąć oraz wykonać konsultację z ortodontą który oceni możliwość leczenia. Sama 8 mało prawdopodobne że zastąpi 7 w prawidłowym położeniu.