Czy istnieje jakaś maksymalna ilość zdjęć RTG, które może wykonać jednorazowo diagnosta?

Witam, Dostałam skierowanie od lekarza na RTG LS AP bok plus czynnościowe. (Łącznie powinny być to 4 zdjęcia) Pierwszego dnia wykonano mi zdjęcia (kilka powtórzono), po czym 3 dni później zadzwoniono do mnie, że lekarzowi się nie podoba jakość i wezwano mnie ponownie by powtórzyć 2 z nich (nie było wtedy lekarza - oglądały to dwie panie wykonujące zdjęcia). Z płytami przed wizytą u lekarza kierującego udałam się do fizjoterapeuty - okazało się, że łącznie zrobiono mi 14 zdjęć, dodatkowo wszystkie czynnościowe i bok, nawet te powtarzane, są prześwietlone i nie widać na nich dolnego segmentu kręgosłupa z którym mam problemy. Chcałabym zareklamować usługę (ponaświetlano mnie a w efekcie nie mam nadajacych się do diagnostyki zdjęć) - czy istnieje jakaś maksymalna ilość zdjęć RTG które może wykonać jednorazowo diagnosta?

Lek. Wojciech Zygmunt

Nie. Zdjęcia RTG dostarczają stosunkowo niewielką dawkę promieniowania. Lekarz, który podejmuje się leczenia drogą wewnątrznaczyniową lub wykonujący cholangiopankreatografię wsteczną, wykonuje w ciągu jednego zabiegu więcej zdjęć RTG niż pani wykonano, czym staje się o wiele bardziej narażony na jego działanie. Wykonanie jednego badania tomografii komputerowej dostarcza na organizm dawkę promieniowania 300-500 razy większą niż 1 wykonane zdjęcie RTG. Stąd uświadamiam panią, że dawka jaką pani otrzymała wcale nie była duża, co nie powinno panią martwić. Ponadto jakość zdjęć często wynika z braku odpowiedniej współpracy ze strony pacjenta. Pozdrawiam i życzę zdrowia.