Czy istnieje możliwość zarażenia 4-miesięcznego dziecka żółtaczką typu B?

Witam, jaka istnieje możliwość zarażenia się 4miesięcznego niemowlaka przez nosiciela żółtaczki typu B.Ostatnio okazało się,że znajoma jest nosicielem(bez objawowa)żółtaczki.Jak twierdzi nie zaraża.Tak ją poinformowali lekarze.Jednak ja się boję o moje maleństwo.Co prawda koleżanka pije u mnie kawę nie raz coś zje i skorzysta z toalety. Sporadycznie dotknie moje dziecko w rączkę. Jednak niewiedza budzi obawy.Bardzo proszę o odpowiedź czy może faktycznie tak być,że nie zaraża jakie jest ryzyko.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Wirus przenoszony jest poprzez kontakt z zakażoną krwią oraz płynami ustrojowymi. Wirusowe zapalenie wątroby typu B nie przenosi się poprzez trzymanie się za ręce, korzystanie z tych samych sztućców, całowanie, przytulanie, kaszel, kichanie. Zatem ryzyko zakażenia w opisanych przez Panią sytuacjach jest praktycznie równe zeru. Pozdrawiam