Czy jest duże ryzyko ciąży po zsunięciu prezerwatywy?

Witam 25 Grudnia przy stosunku z moim partnerem zsunęła mu się prezerwatywa przed wytryskiem, stało się to chwilę po tym gdy zaczęliśmy, odruchowo myśleliśmy że po prostu spadła gdzieś koło nas i chłopak założył nowa, wszystko trwało jeszcze z 20min. 6 dni później dostałam okres który przebiegł jak zawsze. Wspomnę że mój cykl trwa 25-28 dni a wszystko miało miejsce 20 dnia cyklu. Czy jest możliwość zajścia w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

aby można było mówić o zapłodnieniu, plemnik musi się połączyć z komórką jajową. Dochodzi do tego najczęściej podczas owulacji i pełnego wytrysku nasienia w ciele kobiety. Z opisu wynika, że po zsunięciu się prezerwatywy, Pani partner użył kolejnej, dlatego nie doszło do wytrysku bez prezerwatywy. Jeżeli zaistniała penetracja bez zabezpieczenia, to owszem istnieje szansa na ciążę (za sprawą preejakulatu), jednak jest ona bardzo mała.

Skoro przyszedł Pani okres, raczej powinno to wykluczyć zapłodnienie. W przyszłości, dla własnej pewności, zawsze może Pani wykonać test ciążowy. Są one dostępne w każdej aptece.

W celu uniknięcia sytuacji z opisu może Pani rozważyć rozpoczęcie innych metod antykoncepcji np. w postaci tabletek antykoncepcyjnych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.