Czy po naszym zbliżeniu ryzyko ciąży były duże?

Witam. Kochałem się z partnerką w prezerwatywie. Doszło do wytrysku. Po stosunku nie umyłem członka ani nie oddałem moczu. Za dwie godziny znów się kochaliśmy. Zanim założyłem prezerwatywę, członek był w pochwie bez zabezpieczenia przez część stosunku. Partnerka jest pierwszy dzień po okresie. Czy istnieje ryzyko zapłodnienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to zależy od płodności partnerki w tym momencie cyklu – przy założeniu, że podręcznikowy cykl trwa ok. 28 dni, to można przyjąć, że najbardziej płodny jego moment, (czyli jajeczkowanie) jest punktem kulminacyjny i pojawia się ok. 14. dnia cyklu. Ryzyko ciąży przypada zatem na dzień owulacji oraz na 3 dni przed nią i 2 dni po niej. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-obliczania-dni-plodnych.

Choć pańska partnerka nie była u szczytu owulacji, to jednak niewielkie ryzyko należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli doszło do penetracji dróg rodnych bez zabezpieczenia. Wiąże się to zarówno z potencjalną obecnością plemników z poprzedniego wytrysku pod napletkiem, jak i wydzieleniem preejakulatu, który może zawierać śladową ilość plemników zdolnych do zapłodnienia. Być może zainteresuje Pana ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/preejakulat-charakterystyka-wydzielanie-ryzyko-ciazy.

Reasumując, szanse na zapłodnienie są niemal zerowe przy założeniu, że Pańska partnerka nie miała dni płodnych, w przeciwnym wypadku ryzyko to nieznacznie się zwiększa. Proszę również pamiętać, że stosunek przerywany charakteryzuje się bardzo niską skutecznością antykoncepcyjną i nie jest zalecany parom, które nie planują jeszcze potomstwa. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/na-czym-polega-stosunek-przerywany.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.