Czy jest jeszcze szansa na pobudzenie laktacji?

Witam jestem mamą o raz drugi od 1,5 miesiąca. Od samego początku karmiłam piersią jednak, synek urodził się po ciężkiej orobie naturalnego porodu cesarka. Miał bardzo mało cukru i był wykończony. W szpitalu za nim mnie wybudzili dawali mu mleko ale nie z butelki. Żeby przybrał i uzupełnił to co stracił kazali go dokarmiać. Niestety wyglądało tak jakby się nie najadal moimi cycka mi i cały czas muszę go dokarmiac. Zauważyłam że w jednej z piersi nie ma prawie pokarmu. Ściągając w orawej jest 20-30 w lewej zaś około 60-80.najpierw dostaje piersi później mleko modyfikowane. Od jakiegoś czasu zrezygnował w ogóle z cyca. Bardzo dużo płakał jak tylko go dostawialam.Więc zaczęłam ściągać i podawać w butelce na zmianę z mlekiem modyfikowanym. :( czy jest jakaś możliwość by w prawej piersi jeszcze pobudzić tą laktacja czy to sprawa przegrana?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim warto pamiętać o zasadzie podaży i popytu – dziecko steruje laktacją, zwiększając podaż poprzez ssanie brodawki sutkowej. Zatem im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka jest produkowane. Dlatego też noworodki tak często wręcz „wiszą” na piersi przez długie godziny – jest to najlepszy sposób na pobudzenie laktacji. Więcej o niej oraz o odruchu prolaktynowym w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Jeśli jednak dziecko nie dostaje odpowiedniej ilości pokarmu przez to, że rzadko ssie pierś, to może to budzić jego frustrację i prowadzić do niechęci do ssania piersi. Jeżeli alternatywą jest butelka, z której dziecko może się najeść bez większego wysiłku, to oczywistym jest, że tę opcję niemowlę wybierze. O kryzysie laktacyjnym przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kryzys-laktacyjny.

Natomiast obecnie bardzo mocno akcentowana jest rola karmienia piersią oraz samego pokarmu kobiecego w okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. W związku z tym jest coraz łatwiej o dostęp do CDL, czyli certyfikowanych doradców laktacyjnych. W związku z tym zachęcam Panią do konsultacji z kimś takim – po zebraniu wywiadu oraz zbadaniu Pani piersi i niemowlęcia, specjalista będzie w stanie ocenić w czym dokładnie tkwi problem i jak mu zaradzić. Jest bardzo prawdopodobne, że szybka reakcja zaprocentuje powrotem do karmienia piersią.

Być może te wskazówki również okażą się przydatne: https://portal.abczdrowie.pl/zlote-zasady-dla-karmiacych-piersia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.