Czy jest możliwe przeniesienie wszawicy w taki sposób?

Dzień dobry, Czy jest możliwość przeniesienia wszawicy z takich miejsc jak sauna, siłownia (szatnia) czy z innego domu (znajomych)? Bez kontaktów seksualnych/bliższych?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wszawica jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez wszy. Te małe owady są szybkie i z łatwością potrafią się przemieszczać z jednego żywiciela na drugiego. Aby doszło do zarażenia wszawicą, potrzebny jest kontakt z osobą, która jest nią dotknięta. Wszy głównie atakują włosy na głowie, ale mogą się też pojawić we włosach łonowych oraz odzieży.

Tak jak już zostało wspomniane, do zarażenia wszawicą dochodzi podczas kontaktu. Odnosząc się do Pana pytania, to odpowiedź na nie jest twierdząca, ponieważ może się zdarzyć, że do zarażenia doszło we wspomnianych przez Pana miejscach i niekoniecznie przy kontaktach seksualnych.

Do leczenia tej dolegliwości stosuje się preparaty chemiczne, które swoim działaniem eliminują wszy. W przypadku wszawicy we włosach na głowie można używać grzebienia do wyczesywania z niej owadów. Ważna jest też profilaktyka polegająca na należytej higienie oraz częstym sprawdzaniu się, czy nie doszło do zarażenia.

Zachęcamy do zapoznania się naszym artykułem, który pomoże Panu lepiej zrozumieć problem:

https://portal.abczdrowie.pl/wszawica-glowowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.