Czy jest ryzyko przeniesienia wścieklizny w tej sytuacji?

Dzień dobry. Jakiś czas temu wpadł mi do domu nietoperz. Zajął się nim mój chłopak, który przykrył go miską, podłożył gazetę i wypuścił na zewnątrz. Miska przeleżała kilkanaście godzin na balkonie (jakieś 20, niecałą dobę), po czym została przyniesiona do domu. Obawiam się wścieklizny i tego, że nietoperz mógł być chory. Ja dotknęłam tej miski włosami, które są długie i często dotykają twarzy. Kilka dni przed zdarzeniem wyskoczyła mi opryszczka na ustach i miałam ją właśnie tego dnia, a włosy miały z nią styczność Z tego co mówił mój chłopak, nietoperz podgryzał tę miskę (pewnie ze strachu), więc obawiam się że jego ślina mogła na niej pozostać. Czy powinnam pójść do lekarza i skonsultować ryzyko? Miski dotykał także mój chłopak. Nikt z nas nie dotykał jednak fizycznie nietoperza. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 29 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Jeśli nie mieli Państwo bezpośredniego kontaktu z nietoperzem, to nie ma powodów do obaw o zarażenie wirusem wścieklizny. Możliwe to jest wyłącznie poprzez styczność z chorym zwierzęciem, a nie z przedmiotami, które dotykał. W obecnej sytuacji nie powinni się Państwo obawiać zarażenia.

W naszym serwisie pojawiały się podobne pytania o prawdopodobieństwo zarażenia wirusem wścieklizny. Umieszczamy je poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-mozliwe-zeby-przez-sam-kontakt-z-nietoperzem-zarazic-sie-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zakazenie-wscieklizna-moglo-nastapic-w-tym-przypadku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-taki-sposob-mozna-zarazic-sie-na-wscieklizna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.