Czy mogło w ten sposób dojść do przeniesienia wścieklizny?

Witam. Wystawiłam kawałek mięsa na taras. Mięso zostało w części zjedzone przez jakieś zwierzę. Czy mając lekko zadrapany palec i dotykając takie nadgryzione mieso jest ryzyko zarażenia się wścieklizną? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przeniesienie wścieklizny (inaczej wodowstrętu) na człowieka może się wydarzyć w drodze pokąsania przez zwierzę posiadające wirusa w ślinie. Inna możliwość to kontakt błon śluzowych, uszkodzonej skóry człowieka lub spojówki oka ze śliną takiego zwierzęcia. Zwierzęta przenoszące wściekliznę to stałocieplne domowe i dzikie, jak np. kot, pies, skunks, nietoperz, lis, jenot, borsuk itp. Przypadki zarażenia wścieklizną przy niewielkich otarciach na skórze są bardzo rzadkie, a zakażeń pośrednich nie odnotowano. Wirus ginie poza chorym organizmem, w wysuszonej ślinie zachowuje żywotność do 14 godzin. Nie ma możliwości zarażenia przez dotknięcie przedmiotu, który zwierzę polizało, chyba że minęło tylko kilka minut od tego zajścia.

Choroba ta ma ostry przebieg, atakuje ośrodkowy układ nerwowy, tam wirus namnaża się. Jest śmiertelna, więc niepokój w sytuacji jakiegokolwiek prawdopodobieństwa zakażenia są zrozumiałe.

W sytuacji, którą Pani opisała musiałby zaistnieć szereg okoliczności, aby doszło do zakażenia, nie jest ono jednak niemożliwe. Proponuję skontaktowanie się z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam jeszcze do lektury artykułów na powyższy temat:

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-od-zwierzecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.