Czy mogłem zarazić się wścieklizną od psa?

Witam chciałem się coś zapytać mój pies szczeniak ma 6 miesięcy miesiąc temu ugryz mnie lekko a od 3 dni jest jakiś dziwny śpi tylko miał 3 kleszcze boje się że to wscieklizna może być i sie zaraziłem czy to jest wścieklizna czy od kleszcza tak się zachowuje proszę o odpowiedź

Lek. Paweł Szadkowski

Skoro Pana pies ma 6 miesięcy, na pewno już go Pan zaszczepił na wściekliznę (około 12-16 tygodnia). Skoro ugryzienie było miesiąc temu, nie ma powodu do niepokoju.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Do zarażenia człowieka wścieklizną (inaczej wodowstrętem) może dojść w sytuacji pokąsania przez chorujące zwierzę lub przez kontakt ze śliną chorego zwierzęcia błon śluzowych albo uszkodzonej skóry człowieka. Jeśli nie miała Pani na twarzy żadnych zadrapań, a pies nie lizał oczu, ust, prawdopodobieństwo zakażenia jest właściwie zerowe.

Ponadto, by ocenić ryzyko zakażenia człowieka w krótkim odstępie czasu od kontaktu ze zwierzęciem po pierwsze dokonuje się oceny prawdopodobieństwa wystąpienia wścieklizny, w tym wypadku u psa. Wirus wścieklizny pojawia się w ślinie psa w ostatnim stadium choroby, dlatego wiadomo, że jeśli zwierzę przeżyło 10-14 dni od omawianego kontaktu z człowiekiem, wirus nie mógł znajdować się w jego ślinie. Zatem zarażenie człowieka nie było możliwe.

W razie utrzymujących się wątpliwości można również skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych.

Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach na naszej stronie:

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.