Czy ten pies mógł mnie zarazić wścieklizną?

Rzucił się na mnie pies. Osłonłam się torebką i mnie nie pogryzł. Czy istnieje prawdopodobieństwo zarażenia wścieklizna jeśli na rękawiczkach albo torebce była ślina psa?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli pies Panią nie pogryzł, a ślina zwierzęcia nie miała kontaktu z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową, zakażenie jest bardzo mało prawdopodobne.

Wścieklizna jest wirusową chorobą odzwierzęcą. W Polsce zarazić się nią można od dzikich zwierząt, takich jak lisy czy bezpańskie psy, które mogą być nosicielami wirusa z rodziny Rhabdoviridae powodującego wściekliznę. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez pogryzienie.

Objawy tej choroby zależą od stadium jej przebiegu, na początku występuje mrowienie, pieczenie lub mocny ból w okolicach rany, przez którą doszło do przeniesienia wirusa, następnie może pojawić się nadmierne pobudzenie psychoruchowe, a nawet halucynacje wzrokowe i słuchowe.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, proszę udać się do lekarza celem skierowania na odpowiednie badania i przeprowadzenia ewentualnego leczenia.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które pozwolą lepiej zrozumieć tę chorobę:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.