Czy kamica nerkowa jest chorobą dziedziczną?

Mam pytanie do Państwa, czy kamica nerkowa to choroba dziedziczna? Wiem, ze mój dziadek i ojciec ją mieli i boję się, że może ona również u mnie wystąpić. Czy powinienem wykonywać jakieś badania kontrolne, pójść do urologa, zadbać o profilaktyke? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Istotnie, są dane, że kamica dróg moczowych jest jedną z chorób występujących rodzinnie. Dziedziczy się defekty przemiany fosforanowo-wapniowej sprzyjające kamicy (około 35% chorych). Pozdrawiam rh