Czy konieczne jest podanie hormonu wzrostu?

Witam mam 18 lat i wzrost 170 cm i wiek kostny oceniony na 19 lat (mój brat ma 188cm) czy podawanie hormonu wzrostu pomogło by mi w urośnieciu? Bo przez ostatnie lata mało urosłem

Lek. Michał Lenard

Na podanie hormonu wzrostu może być już za późno w Pana wieku. Poza tym wzrost jest cechą osobniczo zmienną. To, że Pański brat jest tak wysoki nie znaczy, że Pan również taki będzie. 170 cm w wieku 18 lat raczej nie jest wskazaniem do podawania hormonu wzrostu. Pozdrawiam!