Czy konieczne jest zastosowanie kolejnego antybiotyku u 29-latki?

11 dni temu zaczęło boleć mnie gardło i czułam się osłabiona. Ból gardła po braniu tabletek z propolisem zelżał ale jakieś 6 dni temu pojawił się kaszel (suchy w ciągu dnia i taki z odrywającą się wydzielina w nocy/ nad ranem). Poszłam do lekarza i ten osłuchał płuca, powiedział że nic tam nie słychać niepokojącego. Chciał obejrzeć gardło ale nawet nie miał latarki, próbował odpalić taka z telefonu ale bez skutku wiec obejrzał gardło „po ciemku”. Powiedział, że jak mnie trzyma tak długo to mi przepisuje antybiotyk. Poinformowałam go że miałam w przyszłości reakcje niepożądane na antybiotyk ale niestety to było dawno temu i nie pamiętałam nazwy. Wciąż mam kaszel ale nie zaczęłam brać antybiotyku bo lekarz na wizycie był bardzo nieprofesjonalny i nie wzbudził mojego zaufania. Mieszkam w małej miejscowości i dostęp do lekarzy jest ograniczony. Czy lekarz może przepisać antybiotyk bo coś mu się wydaje? Bez żadnych badań? Co powinnam teraz zrobić?
KOBIETA, 29 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ból gardła i kaszel mogą być objawami infekcji wirusowej, takiej jak przeziębienie lub grypa, które zazwyczaj nie wymagają antybiotyków. Antybiotyki są skuteczne tylko w przypadku infekcji bakteryjnych, a większość infekcji gardła i górnych dróg oddechowych spowodowana jest przez wirusy. Jeśli poczuje się Pani lepiej, można poczekać z przyjęciem antybiotyku, zważywszy na to, że są to silne leki, mogące uszkodzić zdrową florę bakteryjną.

Jeśli objawy będą się dalej utrzymywać lub nawet nasilać, zalecamy ponowny kontakt z lekarzem, który będzie w stanie zdiagnozować przyczynę. Może Pani skorzystać z teleporady lub udać się do laryngologa.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/infekcja-wirusowa-a-infekcja-bakteryjna-jak-je-odroznic-i-jak-je-leczyc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.