Czy leczenie tlenem przyniosło skutki?

Mam silną astmę oskrzelową. Zakupiłem 5l. 95% telnu w puszcze (ciśnienie 10 bar) i wdychałem go przez dwa dni. Raz miałem brak duszności, innym razem oddychało mi się trudniej. Brałem te wdechy. Czy wdychając te 5l. prawie czystego telnu mogłem sobie zaszkodzić mając astmę? Czy mogło u mnie dojść do retencji dwutlenku węgla oraz pogorszenia relacji wentylacja-perfuzja z powodu skurczu naczyń krwionośnych płuc spowodowanego hipoksją?

Lek. Paweł Szadkowski

Tlen nie jest stosowany w przewlekłym leczeniu astmy oskrzelowej. Czasem bywa stosowany w warunkach szpitalnych w przebiegu zaostrzeń wymagających hospitalizacji. Jeśli kontrola astmy nie jest w pana przypadku wystarczająca należy udać się do lekarza prowadzącego (optymalnie pulmonologa) w celu odpowiedniej modyfikacji leczenia.